Wprowadzenie - NMP Konin

Idź do spisu treści

Menu główne:

WIADOMOŚCI
Konin: Wprowadzenie ks. Macieja Dyoniziaka na urząd proboszcza parafii NMP Królowej Polski

W niedzielę, 05 lipca bieżącego roku, o godz. 10.30, w parafii NMP Królowej Polski w Koninie, Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering, przewodniczył uroczystej Mszy Świętej z obrzędem wprowadzenia proboszcza do wspólnoty parafialnej. Dekretem Biskupa Ordynariusza z dnia 15 maja 2015 r., nowym proboszczem, wspomnianej parafii, został ks. Maciej Dyoniziak, dotychczasowy proboszcz parafii Babiak.

Po wejściu do świątyni nowy proboszcz upadł na kolana, po czym, z rąk Księdza Biskupa, otrzymał krzyż do ucałowania i klucze od kościoła na znak przekazania mu władzy pasterskiej nad tą wspólnotą parafialną. Dokument nominacyjny odczytał ks. prał. Sławomir Kasprzak. Pełniąc obowiązki wicedziekana przywitał on również ks. Dyoniziaka w imieniu wszystkich prezbiterów i wiernych dekanatu konińskiego II. Uczynili to również przedstawiciele parafii. Po odśpiewaniu hymnu „O Stworzycielu, Duchu przyjdź…” rozpoczęły się obrzędy ukazujące obowiązki proboszcza: nauczania, uświęcania i pasterzowania. Z ambony proboszcz głosi i wyjaśnia Słowo Boże. Ołtarz jest miejscem, na którym, pod sakramentalnymi znakami, uobecnia ofiarę krzyża oraz rozdziela Chleb życia. Miejsce przewodniczenia liturgii uwydatnia zaś posługiwanie proboszcza jako pasterza konkretnej wspólnoty parafialnej. Zgodnie z obrzędem, nowy proboszcz uroczyście odczytał Ewangelię. Otrzymując ewangeliarz z rąk Księdza Biskupa usłyszał słowa: „Przyjmij Ewangelię i głoś słowo Boże w tej parafii z całą cierpliwością i umiejętnością”.
W czasie homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że nie jest łatwo, szczególnie dzisiaj, pełnić obowiązki proboszcza. Odnosząc się do pierwszego czytania z Księgi proroka Ezechiela, powiedział, że proboszcz jest jak prorok, który czy się to komuś podoba czy nie, ma za zadanie głosić Chrystusa i Jego naukę. „Czyniąc to, musi niekiedy stoczyć prawdziwy bój, by dochować wierności Ewangelii, bo bunty przeciw Bogu pojawiały się od zawsze. Obserwujemy to oglądając telewizję, czy przeglądając prasę. Szczególnym przejawem jest chociażby bardzo niedobra ustawa dotycząca „in vitro”. Względy ideologiczne nie mogą znaczyć więcej od posłuszeństwa prawu naturalnemu i Bożemu; nie godzi się bardziej słuchać ludzi niż Boga!” – apelował bp Mering. Mówiąc o potrzebie współpracy rodziny parafialnej z nowym proboszczem wskazał na miłość i zgodę. „Trzeba pamiętać, że tam, gdzie mamy do czynienia z człowiekiem spotykamy dobro i piękno, ale także słabość i grzech (…). Łatwiej wyzwala się z nas dobro, gdy otacza nas dobra i życzliwa obecność. Właśnie o taką postawę, względem waszego nowego duszpasterza, proszę” – mówił kaznodzieja. Ksiądz Biskup podziękował również ks. prał. Henrykowi Włoczewskiemu, poprzednikowi ks. Dyoniziaka, za jego piękną i szlachetną posługę, za niełatwe lata tworzenia domu dla Pana i trud budowania wspólnoty wiernych.

Bardzo wymownym momentem w czasie tej liturgii było także przekazanie znaku pokoju przez nowego proboszcza przedstawicielom parafii. Na koniec, ks. Maciej Dyoniziak podziękował Pasterzowi diecezji za wprowadzenie go na urząd proboszcza parafii NMP Królowej Polski w Koninie. Eucharystię uświetnił koniński międzyparafialny chór mieszany „Soli Deo” pod dyrekcją pani Katarzyny Jaworskiej.
 
tekst
Do Nowego Roku pozostało jeszcze:|2017 rok mamy już od:


Szukaj na stronach
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Licznik Odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego