PARAFIA NMP KONIN

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI w KONINIE
Idź do spisu treści

Menu główne:

INFORMACJE

 W centrum naszego życia staje Chrystus Król, który powołał nas do swego Królestwa i oczekuje od nas otwarcia naszych serc na Jego panowanie.

INFORMACJE

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla obchodzimy w ostatnią niedzielę roku kościelnego. Dzisiaj kończymy rok, który przeżywaliśmy pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Po każdej Mszy św. Hymnem „ Te Deum” podziękujemy Bogu za otrzymane łaski w tym roku liturgicznym.

Maryjo, Matko nadziei,
bądź z nami na naszych drogach!
Naucz nas głosić Boga żywego;
pomóż nam dawać świadectwo Jezusowi,
jedynemu Zbawcy;
spraw, byśmy służyli bliźniemu,
otwierali się na potrzebujących,
wprowadzali pokój,
z zapałem budowali świat bardziej sprawiedliwy;
wstawiaj się za nami,
którzy działamy w historii,
pewni, że plan Ojca się wypełni.

Jutrzenko nowego świata,
okaż się Matką nadziei i czuwaj nad nami!
Czuwaj nad Kościołem w Europie:
niech będzie odzwierciedleniem Ewangelii;
niech będzie autentycznym miejscem komunii;
niech żyje swoją misją głoszenia, celebracji i służby
Ewangelii nadziei dla pokoju i radości wszystkich.

Królowo pokoju,
strzeż ludzkości trzeciego tysiąclecia!
czuwaj nad wszystkimi chrześcijanami:
niech ufnie zdążają drogą jedności
jako zaczyn zgody na kontynencie.
Czuwaj nad młodzieżą,
nadzieją przyszłego świata;
niech wielkodusznie odpowiada na wezwanie Jezusa.
Czuwaj nad ludźmi odpowiedzialnymi
za narody:
niech podejmują budowanie wspólnego domu,
w którym szanować się będzie godność i prawa każdego.

Maryjo, daj nam Jezusa!
Spraw, abyśmy za Nim szli i kochali Go!
On jest nadzieją Kościoła, Europy i ludzkości.
On żyje z nami, pośród nas, w swoim Kościele!

Z Tobą mówimy:
„Przyjdź, Panie Jezu!” (Ap 22.20).
Niech nadzieja chwały wlana przez Niego w nasze serca
przynosi owoce sprawiedliwości i pokoju!

KALENDARZ
MSZE ŚWIĘTE

DNI 

POWSZEDNIE:
6.30
7.00
18.00
MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELE I ŚWIĘTA:
7.00
9.00-
dla młodzieży
10.30-
z udziałem dzieci

12.00- suma
16.00-
zawieszona w okresie wakacyjnym
18.00


CYTAT DNIAPójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata. 


[Mt 25,34b] 

     

Niedziela 23 Listopada 2014 r.
Czytania na każdy dzień

Jesus powiedział do swoich uczniów:

Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.

Ten, który jest Królem, jest też Pasterzem. Szuka swoich owiec, służy im i czeka, by miłość uczyniły treścią swojego życia. Pozwala im podejmować decyzje i doświadczać ich skutków. Te z nich, które wybrały dobro i świętość, zapytają Go: “Kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie, spragnionym i daliśmy Ci pić?”. Nie wiedzą o swej doskonałości, bo są skupione na potrzebach bliźniego. Prawdziwa świętość nie wie o sobie.
KLIKNIJ TEN LINK
PRASAZachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, a w szczególności „Przewodnik Katolicki” z naszym diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży”.CYTATY - JAN PAWEŁ II

INFORMACJE

 29 listopada, w sobotę rozpoczniemy czas Adwentu uroczystymi Nieszporami o godz. 18.00. Prosimy, aby Kręgi Rodzin przygotowały wieniec adwentowy na ołtarz, który będzie poświęcony na Mszy św. o godz. 18.00 w sobotę 29 listopada. Zachęcamy wiernych, aby również przygotowali wieńce adwentowe i przynieśli je na tę Mszę św., by zostały poświęcone. Wieniec adwentowy ma nam towarzyszyć w oczekiwaniu na Chrystusa, który narodzi się w naszych sercach. To już ostatnia niedziela roku kościelnego. Zamyka go Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, która pokazuje nam cel naszego życia - Królestwo Niebieskie. Królestwo, które już teraz musi być dla chrześcijan rzeczywistością dnia codziennego.

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata uświadamiamy sobie, że wszystko przez Niego zostało stworzone i dzięki Niemu istnieje. On jest mocą działającą we wszystkim, On jest sercem i ośrodkiem całego wszechświata. W Nim znajduje on swoją jedność i sens. Jego panowanie jest wieczne, a jego Królestwo nie ulegnie zagładzie. Udział w Eucharystii jest zadatkiem uczestnictwa w tajemnicy tego Królestwa.
 
INFORMACJE

 We wtorek, 25 listopada, przeżywać będziemy w liturgii wspomnienie bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza - Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. O godz. 18.00 będzie odprawiona Msza św. we wszystkich intencjach rodzin, które polecaliśmy Bogu w czasie nowenny. 

 
PARAFIA NMP w KONINIE
MARYJO KRÓLOWO POLSKI-JESTEM-PAMIĘTAM-CZUWAM
INFORMACJE

 Przygotowanie do sakramentu bierzmowania:


Klasy drugie grupa p. Anny we wtorek o godz. 17.00.

Klasy III w piątek o godz. 17.00.


 
Zbawienie zaczyna się od naśladowania Jezusa

"Zbawienie nie zaczyna się od wyznania królewskiej godności Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które urzeczywistnił On królestwo Boże" - powiedział 23 listopada papież Franciszek  podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w Watykanie.

Ojciec Święty dokonał kanonizacji czterech Włochów: Jana Antoniego Fariny, Ludwika z Casori, Mikołaja z Longobardi i Amata Ronconiego oraz dwoje członków Kościoła obrządku syromalabarskiego z Indii - Cyriaka Eliasza Chavarę od Świętej Rodziny i Eufrazję Eluvathingal od Świętego Serca.
Wrażliwość naszej wiary jest bramą prowadzącą do Chrystusowego Królestwa oraz znakiem dla świata, że ono istnieje, przynosząc zwycięstwo Boga w prawdzie, miłości i sprawiedliwości - podkreślił bp Marek Solarczyk. W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata krajowy asystent Akcji Katolickiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża, gdzie modlił się za członków stowarzyszenia w ich patronalne święto.
Przywołując obraz Dobrego Pasterza bp Solarczyk przypomniał o odpowiedzialności za Kościół, który składa się zarówno z ludzi mocnych jak i słabych potrzebujących naszego zainteresowania i wsparcia. - Dobrze wiemy, że to sam Pasterz opatrzy, uleczy i podniesie z upadku.
WIADOMOŚCI
 W przyszłą niedzielę rozpoczyna się czas Adwentu – czas naszego oczekiwania, w którym Kościół wzywa do modlitwy i nawrócenia, by w sposób właściwy przygotować się na pełnię naszego zbawienia. Rekolekcje adwentowe w naszej parafii rozpoczną się w II Niedzielę Adwentu. Bliższe informacje w przyszłą niedzielę. Roraty dla dorosłych i młodzieży w czasie Adwentu będą odprawiane o godz. 6.30, natomiast dla dzieci szkół podstawowych, Roraty będą w poniedziałki i czwartki o godz. 16.00.
 

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA
WIADOMOŚCI

Każde dziecko na Mszę roratną przynosi przez siebie przygotowane serduszko, na którym napisze dobry uczynek, jaki pragnie złożyć Panu Jezusowi do żłóbeczka. Po Mszy roratnej będzie losowanie spośród tych serduszek, które z dzieci, zabierze w gościnę do swego domu figurkę Matki Bożej. Informujemy parafian, że przez cały Adwent nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.

Kromka Słowa Bożego
Cz@t ze Słowem

Doroczne rekolekcje Episkopatu Polski rozpoczną się w najbliższy poniedziałek na Jasnej Górze. W tym roku, biskupim rekolekcjonistą będzie wybitny patrolog z Poznania ks. prof. Bogdan Częsz. W tym roku, po zakończeniu rekolekcji, biskupi spotkają się też na krótkim Nadzwyczajnym zebraniu plenarnym KEP.

 5 grudnia o godz. 9.00 zostanie odprawiona Msza św. w naszym kościele z okazji św. Barbary w intencji Zespołu Szkół Górniczo – Energetycznych, na którą zapraszamy rodziców uczniów tej szkoły. 
A 4 grudnia w intencji górników naszego regionu zostanie odprawiona Msza św. w kościele św. Maksymiliana.

 Przy naszym kościele pragniemy objąć opieką duszpasterską wdowców i wdowy. Na pierwsze organizacyjne spotkanie zapraszamy w poniedziałek 24 listopada o godz. 16.00, które odbędzie się w jednej ze sal katechetycznych. Spotkaniom tym będzie przewodniczył ks. Marcin, na które serdecznie zaprasza.

 We wtorek, 18 listopada na Mszy św. o godz. 18.00, ks. Bp Ordynariusz poświęcił pomalowany kościół, tabernakulum adoracyjne w kaplicy dziennej i nisze, w których uroczyście zostały złożone relikwie bł. Męczenniczek z Nowogródka i św. Faustyny. Jeszcze raz składam serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy złożyli dar swojego serca na ten cel i w tym uroczystym dniu trwali z nami na wspólnej modlitwie.

KONTAKTJEŻELI MASZ UWAGI LUB PROPOZYCJE CO DO ZAWARTOŚCI , WYGLĄDU STRONY- PROSZĘ O KONTAKT.
POGODA
MIŁEGO DNIA
WIADOMOŚCI

Listopadowa msza św. o trzeźwość i koncert Jerzego Filara w Koninie.


W ostatnią niedzielę miesiąca, 30 listopada, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie diecezjalnym duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel. 


Więcej...

WIADOMOŚCI

Koncert ku czci św. Cecylii w parafii NMP Królowej Polski w Koninie.


22 listopada, Kościół w swej liturgii wspomina jedną z najsłynniejszych rzymskich męczennic – św. Cecylię, patronkę muzyki i muzyków. Z tej okazji w kościele pw. NMP Królowej Polski w Koninie została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych muzyków. Eucharystii sprawowanej, w tym dniu o godz. 18.00, przewodniczył ks. prał. Henryk Włoczewski, proboszcz parafii, który na progu liturgii wyraził wielką radość i podziękował za tę piękną inicjatywę przedstawicielom świata muzyki z rejonu konińskiego. 

WIADOMOŚCI

W doborowym towarzystwie kolejny swój jubileusz świętować będzie Koniński Chór Gospel. Gośćmi koncertu, który odbędzie się 29 listopada na scenie CKiS – DK Oskard, będą Natalia Kukulska i Kuba Badach. Artyści wystąpią wraz z chórem – pełniącym tradycyjnie rolę gospodarza wieczoru – w towarzystwie znakomitych muzyków Holy Noiz. Udział w koncercie weźmie również gość specjalny chóru -franciszkanin o. Lech Dorobczyński, który w 2003 roku powołał ten zespół.


Miejsce: CKiS Oskard, 29 listopada 2014 r., godz. 18.00

WIADOMOŚCI

Rok Życia Konsekrowanego - zaproszenie na Jasną Górę.

Pierwsza niedziela Adwentu, 30 listopada, zgodnie z decyzją Ojca Świętego Franciszka rozpocznie w całym Kościele Rok Życia Konsekrowanego. – Chcemy być na nowo obudzeni i porwani do głębokiego przeżywania naszego powołania – mówi m. Letycja Niemczura, zapraszając na inaugurację Roku. W Polsce rozpoczną go uroczystości na Jasnej Górze.

BISKUP ORDYNARIUSZ W NASZEJ ŚWIĄTYNI

Ubodzy są towarzyszami na drodze Kościoła wychodzącego do świata, gdyż to ich spotyka on jako pierwszych. Są oni także waszymi ewangelizatorami, ponieważ ukazują te peryferie, gdzie Ewangelia ma być jeszcze głoszona i przeżywana.

Więcej...

Czołowy polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski i Francuzka prof. Anne-Marie Palletier, specjalistka w dziedzinie Pisma Świętego i hermeneutyki biblijnej, otrzymali 22 listopada tegoroczne nagrody Watykańskiej Fundacji im. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.

25 listopada br. papież Franciszek uda się z wizytą do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Z tej okazji publikujemy materiał ukazujący zaangażowanie papiestwa na rzecz budowy jedności europejskiej.

Kontynent europejski - rozumiany jak wspólna "Christianitas" był przedmiotem zainteresowania papieży już od wczesnego średniowiecza.

W związku z przejściem na emeryturę bp. Jana Zająca kard. Stanisław Dziwisz powierzył mu funkcję "Kustosza Honorowego" sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Rektorem łagiewnickiego sanktuarium metropolita krakowski ustanowił dotychczasowego zastępcę bp. Zająca - ks. prałata Franciszka Ślusarczyka.

NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ                                        NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.

 
 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego