PARAFIA NMP KONIN

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI w KONINIE
Idź do spisu treści

Menu główne:

INFORMACJE

 W imieniu pracujących kapłanów, sióstr zakonnych, katechetów, szafarzy nadzwyczajnych komunii św., pana organisty i pana kościelnego pragnę złożyć Drogim Parafianom najlepsze życzenia, a w szczególności tym, którzy w Święta będą poza parafią: niech narodzony Syn Boży przytuli Was do serca i obdarzy swoim pokojem. 

INFORMACJE

 Pasterka dla dzieci i ich rodziców, osób starszych o godz. 21.00. Dla dorosłych tradycyjna pasterka o 24.00. W Boże Narodzenie i w drugi Dzień Świąt w święto św. Szczepana – Msze św. jak w każdą niedzielę. W dzień Bożego Narodzenia nie będzie Mszy św. o godz. 7.00 rano. Pierwsza Msza św. o godz. 9.00.

Wigilia Bożego Narodzenia w Polsce

Wigilia Bożego Narodzenia, wigilia świąt Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łaciny vigilia – czuwanie, straż; vigilare – czuwać) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu.

Początki tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie chrześcijaństwo się rozwijało.

W kościele łacińskim wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia, w kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w kościele katolickim obrządku ormiańskiego – 5 stycznia.

Dzień wigilii Bożego Narodzenia bywał też przesuwany. Według tradycji ludowej (wciąż żywej np. na Kielecczyźnie), w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.

Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma dzieciątko lub gwiazdka.
KALENDARZ
MSZE ŚWIĘTE

DNI 

POWSZEDNIE:
6.30
7.00
18.00
MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELE I ŚWIĘTA:
7.00
9.00-
dla młodzieży
10.30-
z udziałem dzieci

12.00- suma
16.00-
zawieszona w okresie wakacyjnym
18.00


CYTAT DNIABogu, który jedynie jest mądry, przez Jezusa Chrystusa, niech będzie chwała na wieki wieków. 


[Rz 16,27] 

     

Niedziela 21 Grudnia 2014 r.
 
 
Czytania na każdy dzień

Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa.


(Łk 1,26-38)
W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś między niewiastami>. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Wtedy odszedł od Niej anioł.

Podobnie jak król Dawid pragniemy zbudować Bogu świątynię. Żeby było wiadomo, gdzie jest, gdzie Go można znaleźć. Świątynię piękną i trwałą, na miarę naszych możliwości i naszego wyobrażenia o wielkości Boga. Budujemy ją z najbardziej wzniosłych pojęć, subtelnych poruszeń serca, tkamy misterne zasłony definicji. Tu będziesz, mówimy do Boga, i na chwilę czujemy się bezpiecznie. Ale Bóg się wymyka, nie może usiedzieć na miejscu. Jest wszędzie. „Z nami”.

KLIKNIJ TEN LINK
PRASAZachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, a w szczególności „Przewodnik Katolicki” z naszym diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży”.CYTATY - JAN PAWEŁ II

INFORMACJE

  W niedzielę, 21 grudnia i w ciągu tygodnia, będzie wystawiony w kościele kosz, do którego będziemy mogli składać dar swojego serca ( żywność), z czego przygotujemy paczki świąteczne, które zostaną doręczone rodzinom będącym w potrzebie. W punkcie charytatywnym nie ma żadnych darów z Caritas, dlatego prosimy o te dary.

 Od 27 grudnia rozpoczynamy wizytę duszpasterską czyli kolędę i w tym dniu kolęda będzie:


27 grudnia - Rudzica (3 kapłani) oraz ul. Okólna (1 kapłan)
29 grudnia - ul. Chopina 12(3 kapłani) oraz Chopina 10 (1 kapłan) i ul. Chopina 8 ( 1 kapłan) .

Kolęda rozpoczynać się będzie dla tych, którzy chcą do południa od godz. 9.00 a po południu od godz. 15.30. Kolęda w sobotę zawsze będzie tylko od godz. 9.00. W przeddzień w blokach będą wywieszone kartki informujące o kolędzie i ministranci będą pytać, kto życzy sobie do południa a kto po południu. Dalszy plan kolędy podamy w niedzielę 28 grudnia.


 W środę Wigilia. Zachęcamy wszystkich, aby dochowali wierności Tradycji i niech to będzie dzień postu – powstrzymania się od pokarmów mięsnych. Głównym, centralnym posiłkiem jest wieczerza wigilijna. W czasie wieczerzy wigilijnej zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę. W każdym domu ubiera się choinkę, która jest symbolem Chrystusa jako „drzewo życia”. Pod choinką stawia się żłóbek betlejemski. Według starodawnego zwyczaju, po zachodzie słońca spożywa się obiad postny, złożony z kilkunastu tradycyjnych potraw. Uczta ma charakter religijny, świadczy o tym zwyczaj czytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa i wspólna modlitwa rodziny. Ceremonii wieczerzy wigilijnej przewodniczy ojciec lub matka. Najważniejszym wydarzeniem wieczoru wigilijnego jest dzielenie się opłatkiem. Obrzęd ten następuje po modlitwie i złożeniu sobie życzeń – na samym początku wieczerzy wigilijnej, gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie. Dzielenie się opłatkiem jest gestem wyrażenia miłości wzajemnej, więzi rodzinnej, aktem pojednania zwaśnionych serc, zbliża do siebie oddalonych. Przez pozostawienie miejsca wolnego przy stole wigilijnym, wyrażamy serdeczną pamięć o naszych bliskich. W czasie wieczerzy nie podaje się alkoholu. 
 Informujemy o zbiórce elektrośmieci prowadzonej w całej Polsce przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, której termin wyznaczono naszej parafii na dzień 8 stycznia 2015 r o godz. 16.30 ( odbiór z placu zużytego sprzętu). Pomoc Kościołom w Potrzebie jest Stowarzyszeniem Kościoła Katolickiego, które pomaga wspólnotom Kościoła misyjnego, ofiarom wojny, prześladowań i kataklizmów. Aby budować kolejne studnie, szkoły i szpitale w porozumieniu z księżmi biskupami w diecezjach całego kraju prowadzona jest akcja zbierania zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Można składać sprzęt wymieniony na ulotkach rozdawanych przed kościołem w pobliżu poloneza stojącego na placu przykościelnym do 8 stycznia. Dzisiaj i w przyszłą niedzielę będą rozdawane ulotki po Mszach św.
INFORMACJE

 Zachęcamy do nabycia świecy wigilijnej w ramach „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”. Są również do nabycia karty świąteczne.


Parafianie, którzy jeszcze nie zaopatrzyli się w opłatek wigilijny mogą zgłosić się do zakrystii.

 Informujemy, że kancelaria będzie czynna do 23 grudnia włącznie.

 
PARAFIA NMP w KONINIE
MARYJO KRÓLOWO POLSKI-JESTEM-PAMIĘTAM-CZUWAM
INFORMACJE

21 grudnia po Mszy św. o godz. 10.30 s. Janina zaprasza rodziców dzieci należących do chórku na spotkanie w sali katechetycznej.


 21 grudnia po Mszy św. wieczorowej spotkanie opłatkowe dla Rady Parafialnej, na które serdecznie zapraszam.
Ks. Proboszcz

 
 
WIADOMOŚCI
 W czasie adwentu Msze św. roratnie codziennie (oprócz niedziel) o godz. 6.30. Dla dzieci Roraty będą w poniedziałki i czwartki o godz. 16.00. Każde dziecko na Mszę roratnią przynosi przez siebie przygotowane serduszko, na którym napisze dobry uczynek, jaki pragnie złożyć Panu Jezusowi do żłóbeczka. Po Mszy roratnej będzie losowanie spośród tych serduszek, które z dzieci, zabierze w gościnę do swego domu figurkę Matki Bożej. Informujemy parafian, że przez cały Adwent nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.
 

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA
WIADOMOŚCI

Obchody świąt Bożego Narodzenia czerpią z tradycji grecko-rzymskiej natomiast Wielkanocne - z tradycji żydowskiej. Boże Narodzenie jest radosne i prostsze w odbiorze niż Wielkanoc, dlatego niestety łatwiej poddaje się komercjalizacji - mówi ks. dr Marcin Wysocki z Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL.


Boże Narodzenie i Wielkanoc to dwa główne święta chrześcijańskie. Każde z nich ma jednak swoją historię obchodzenia i łączy się z innymi tradycjami.


Caritas: Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej 2014 w diecezji włocławskiej.
2014-12-19
Przez osiem lat parafie naszej diecezji otrzymywały żywność z magazynu we Włocławku. W tym roku w Programie Operacyjnym Pomocy Żywnościowej FEAD 2014 parafie z naszej diecezji umowę podpisują z naszą Caritas, ale żywność odbierają z magazynów bliższym im położeniu. Na przykład parafie z województwa wielkopolskiego obsługiwane są przez Magazyn w Gnieźnie( oczywiście z puli naszej Caritas), parafie z województwa łódzkiego odbierają artykuły spożywcze z Magazynu w Łowiczu. Magazyn we Włocławku wydaje żywność parafiom z województwa kujawsko – pomorskiego. Z pomocy w ramach nowego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa FEAD 2014 r. mogą korzystać jedynie osoby, które otrzymają z Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS,MOPS,GMOPS) specjalne skierowanie pt: "Skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym" FEAD. W naszej diecezji Punkt Pomocy Biednym we Włocławku będzie rozprowadzać paczki od 7 stycznia 2015 roku. Z tej formy pomocy skorzystać mogą wszystkie osoby, których dochody nie przekroczyły 813 zł osoby samotne lub 684 zł osoby w rodzinie. Jedna paczka zawiera: 1 l oleju, 2 kg cukru, 2 l mleka, 1,5 kg makaronu, 2 konserwy (2x0,4kg) razem 7,3 kg.
W trakcie trwania poprzedniego Programu PEAD udzielaliśmy pomocy żywnościowej osobom bezdomnym. Ten program również uwzględnia osoby bez dachu nad głową. Osoby bezdomne posiadające zaświadczenia o swojej bezdomności nie potrzebują skierowania z OPS tylko samodzielnie wypełnione druki skierowań.

Joanna Helena Kurant
Kromka Słowa Bożego
Cz@t ze Słowem

 27 grudnia uroczystość św. Jana Apostoła Ewangelisty, w tym dniu przypadają imieniny ks. seniora Jana Mazalona. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00, w czasie której będziemy prosić Boga o błogosławieństwo Boże i dar zdrowia dla niego. 

23 grudnia na Mszy św. wieczorowej, jak jest już tradycją będzie opłatek dla czcicieli Matki Bożej.


27 grudnia w sobotę zapraszamy na spotkanie świąteczne chorych o godzinie 11.00.


 Ministranci dzisiaj jeszcze po mszach św. będą rozprowadzać wiązeczki sianka na stół wigilijny. Dar serca otrzymany przy tej okazji przeznaczają na wyjazd wakacyjny.

21 grudnia po Mszach św. przed kościołem będzie zbiórka do puszek na rzecz spalonej katedry w Sosnowcu. O przeprowadzenie tej zbiórki prosimy czcicieli Żywego Różańca.

KONTAKTJEŻELI MASZ UWAGI LUB PROPOZYCJE CO DO ZAWARTOŚCI , WYGLĄDU STRONY- PROSZĘ O KONTAKT.
POGODA
MIŁEGO DNIA
 
WIADOMOŚCI
Związkowcy z NSZZ "Solidarność" oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaapelowały właścicieli firm o przyznanie swoim podwładnym dnia wolnego w Wigilię Bożego Narodzenia.

Dni wolne od pracy mogą być przeznaczone na odpoczynek lub załatwienie prywatnych spraw. Związkowcy co roku apelują o takie potraktowanie Wigilii świąt Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia.

WIADOMOŚCI

Biskup Ordynariusz Wiesław Mering wystosował Apel o wsparcie finansowe sosnowieckiej katedry. Ksiądz Biskup pisze: „W nocy z 28 na 29 października 2014 roku pożar strawił dach sosnowieckiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zniszczone zostały słynne malowidła ścienne Włodzimierza Tetmajera, ucierpiało wnętrze katedry. W związku z tym zwracam się z prośbą o zorganizowanie zbiórki na odbudowę bazyliki katedralnej w Sosnowcu w 4 Niedzielę Adwentu 21 grudnia. Za każdą złożoną ofiarę wyrażam drogim diecezjanom serdeczne „Bóg zapłać!”

WIADOMOŚCI

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, to znaczy w piątek, 26 grudnia, w święto św. Szczepana, nie obowiązuje post piątkowy. Episkopat Polski podjął decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości tego dnia od pokarmów mięsnych. Decyzja dotyczy całego terytorium Polski – przekazał dziś swoim diecezjanom kard. Kazimierz Nycz.

WIADOMOŚCI

Msza trzeźwościowa i kolędy w wykonaniu Haliny Kunickiej

W ostatnią niedzielę grudnia, tuż po świętach Bożego Narodzenia, w kościele św. Wojciecha w Koninie o godz. 18.00 sprawowana będzie msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości. Po Eucharystii organizatorzy zapraszają na koncert kolęd w wykonaniu Haliny Kunickiej, której na pianinie towarzyszyć będzie Jerzy Derfel.


 

Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest symbolem pamięci o najsłabszych, potrzebujących naszej pomocy i uwagi. Świeca ta symbolicznie stawiana jest czasem podczas Wigilii na pustym talerzu oczekującym na ubogiego, nieznajomego, wędrowca. Pierwsze świece Caritas zapłonęły na polskich stołach w 1993 roku. Pierwsza akcja wigilijna realizowana była w kilku zaledwie diecezjach. W 1994 roku świece płonęły już na stołach wigilijnych w całej Polsce. W ostatnich latach przed świętami Bożego Narodzenia rozprowadzanych jest kilka milionów świec Caritas. Dzięki temu przez 21 trwania akcji lat pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin. W akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom biorą udział wszystkie diecezje w Polsce.
 

W całej Polsce dzięki charytatywnym organizacjom kościelnym, szczególnie Caritas, bezdomni i ubodzy będą mogli zjeść wieczerzę wigilijną. Dla wielu z nich jest to jedyna możliwość połamania się opłatkiem, a dzięki tej inicjatywie nie będą czuli się samotnie. Z każdym rokiem przybywa uczestników spotkań wigilijnych.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wskazuje wyłącznie na jedno jej źródło o stereotypy płci - piszą prawnicy z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Całkowicie pomija zaś takie zjawiska, które generują przemoc jak: alkoholizm, pracoholizm, narkomania, rozluźnienie norm obyczajowych. 

Prawda zawarta w Słowie Bożym o narodzeniu Jezusa, znana od 2 tysięcy lat, jest ciągle młoda i świeża - przekonywał bp Piotr Libera 19 grudnia podczas świątecznego spotkania z płocką "Solidarnością" nauczycielską. Odbyło się ono w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, z udziałem nauczycieli i ich duszpasterzy.

Więcej...

Nigdy nie rezygnujcie z pozdrowienia "Szczęść Boże" - zaapelował do górników KWK "Brzeszcze" podczas tzw. masówki opłatkowej ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach - Osiedle Brzeszcze. 19 grudnia przed każdą zmianą w cechowni KWK "Brzeszcze" odbyły się tradycyjne spotkania opłatkowe, zorganizowane przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność".

 
 

NIECH WAS PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECH PAN ROZPROMIENI OBLICZE SWE NAD WAMI, NIECH WAS OBDARZY SWOJĄ ŁASKĄ, NIECH ZWRÓCI KU WAM OBLICZE SWOJE I NIECH WAS OBDARZY POKOJEM.


 
 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego