PARAFIA NMP KONIN

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI w KONINIE
Idź do spisu treści

Menu główne:

INFORMACJE

 W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy przeżywać wspomnienia: święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza i w sobotę Uroczystość Wszystkich Świętych.

INFORMACJE

Można już zgłaszać wypominki roczne jak i na oktawę Wszystkich Świętych. W kruchcie bocznej Kościoła jak i na stoliku za ławkami są wyłożone druki na wypominki jednorazowe, w które można się zaopatrzyć.

Boże, miłosierny Panie, daj duszom sług i służebnic Twoich miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.
Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za dusze sług i służebnic Twoich, za które się modlimy prosząc, abyś je przyjął do społeczności swoich Świętych.
Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusze sług i służebnic Twoich, oczyszczone ze swoich win, otrzymały przebaczenie i wieczny odpoczynek.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
KALENDARZ
trwa inicjalizacja..mdm
MSZE ŚWIĘTE

DNI POWSZEDNIE:
6.30
7.00
18.00
MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELE I ŚWIĘTA:
7.00
9.00-
dla młodzieży
10.30-
z udziałem dzieci

12.00- suma
16.00-
zawieszona w okresie wakacyjnym
18.00


CYTAT DNIA

Zapytał uczonych w Prawie i faryzeuszów: Czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie? Lecz oni milczeli. 


[Łk 14,3b-4a]  

     

Piątek 31 Października 2014 r.
Czytania na każdy dzień

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. A oto zjawił się przed Nim pewien człowiek chory na wodną puchlinę. Wtedy Jezus zapytał uczonych w Prawie i faryzeuszów: Czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie? Lecz oni milczeli. On zaś dotknął go, uzdrowił i odprawił. A do nich rzekł: Któż z was, jeśli jego syn albo wół wpadnie do studni, nie wyciągnie go zaraz, nawet w dzień szabatu? I nie mogli mu na to odpowiedzieć.


Jak ocenić, co słuszne w oczach Boga? Uczeni w Prawie zapytani przez Jezusa, czy wolno uzdrawiać w szabat, milkną, czując w sercu niestosowność tak dobrze uprzednio przemyślanej odpowiedzi. Chrześcijanin nie kieruje się wyłącznie literą Prawa, ale modli się wraz ze św. Pawłem, by jego miłość „doskonaliła się coraz bardziej i bardziej w głębszym (...) wyczuciu oceny tego, co lepsze”. Sprawiedliwość bez miłości zabija, lecz uzupełniona miłością, przynosi wielką chwałę Bogu.KLIKNIJ TEN LINK
PRASAZachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, a w szczególności „Przewodnik Katolicki” z naszym diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży”.CYTATY - JAN PAWEŁ II

INFORMACJEDo naśladowania świętych i uczenia się od nich świętości zachęcił Franciszek Polaków podczas audiencji ogólnej. Ojciec Święty podkreślił też konieczność wdzięczności za świadectwo osób, które w różnych czasach potrafiły dawać świadectwo wiary, nadziei i miłości w codziennym życiu.

 
 
INFORMACJE

Parafia Św. Wojciecha w Koninie zaprasza w dniach 27 października - 16 grudnia 2014 roku, w każdy poniedziałek i piątek o godz. 18.30 na KATECHEZY dla dorosłych i młodzieży.

 
PARAFIA NMP w KONINIE
MARYJO KRÓLOWO POLSKI-JESTEM-PAMIĘTAM-CZUWAM
INFORMACJE

Ulicami Opola przejdzie III Marsz Świętych. „Procesja ku czci świętych ma stanowić formę uczczenia życia i drogi do świętości ludzi, wyniesionych przez Kościół do chwały ołtarzy” – wyjaśnia ks. Tomasz Jałowy, organizator marszu.

 

                                  Modlitwa za zmarłych

 W końcu października nasze myśli kierujemy w stronę tych, którzy odeszli. Warto w tym czasie przypomnieć sobie znaczenie modlitwy za zmarłych i jej podstawowe formy.

Po co mamy się za nich modlić? Od strony teologii jest to wyznanie wiary w świętych obcowanie, w nasze przeznaczenie do życia wiecznego. Od ludzkiej strony, jest to wyraz wdzięczności i pamięci o tych, którzy jeszcze niedawno byli z nami. Powoli sprzątamy już groby, kupujemy świece, zamawiamy chryzantemy, ale przed tym wszystkim powinniśmy uświadomić sobie prawdę, że jeśli nasi bliscy zmarli czegokolwiek jeszcze potrzebują, to przede wszystkim naszej modlitwy. Chciejmy przy tej okazji przyjrzeć się naszej modlitewnej pamięci o zmarłych. Kościół ma wiele środków i sposobów, przez które zachęca nas do takiej modlitwy.
Msze Święte za zmarłych
To piękna i mądra tradycja ofiarować zmarłym swoją modlitwę podczas Eucharystii. Zamawianie Mszy Świętych za zmarłych to bodaj najważniejszy sposób modlenia się za nich. Św. Paweł poucza nas, że ten, kto spożywa Ciało i Krew Jezusa, ma życie wieczne. Spożywając Ciało i Krew Boga w intencji zmarłych, możemy pomóc im osiągnąć niebo. Pomyślmy więc w okresie wzmożonej pamięci o zmarłych o ofiarowaniu za nich Mszy Świętej. W szczególnych okolicznościach możliwe jest również odprawianie Mszy Świętych gregoriańskich, czyli 30 Mszy Świętych, odprawianych codziennie przez cały miesiąc. Naprawdę, nie ma nic cenniejszego i nic bardziej skutecznego w naszej modlitwie za zmarłych, jak Msza Święta
„Wypominki”, czyli modlitwa Kościoła za zmarłych
Na świeckich uroczystościach, zwłaszcza upamiętniających poległych w wojnach, przeprowadza się tzw. apel poległych, wyczytując ich imiona i czcząc ich chwilą ciszy. My, chrześcijanie, wierzymy bardziej w modlitwę niż w chwilę milczenia. W oktawie Wszystkich Świętych, a także przez cały rok, w wielu kościołach modlitwa za zmarłych polega na wyczytywaniu imion i nazwisk i wspólnej modlitwie za nich. To nie jest apel poległych, ale modlitwa Kościoła. Pewnie można by modlić się za bliskich zmarłych w ciszy swojego domu, ale Bóg obiecuje nam, że tam, gdzie dwóch albo trzech modli się w Jego imię, tam jest On jakby bardziej obecny. Wypominki to nie moja prywatna modlitwa za zmarłych, ale modlitwa całego Kościoła. Oczywiście, nie znaczy to, że jej prowadzenie zostawimy księdzu, a my mamy spokój. Polecając dusze zmarłych modlitwie wypominkowej, powinniśmy starać się wziąć czynny udział w tej modlitwie.
Modlitwy przy grobie
Chyba najlepiej modli się za zmarłych na cmentarzu, kiedy człowiek pochyla się nad grobem swoich bliskich. Warto wprowadzić w swoje życie praktykę systematycznego odwiedzania miejsca pochówku bliskich zmarłych. I nie tylko po to, aby posprzątać pomnik lub postać sobie i powspominać wspólne życie. Cmentarz to miejsce modlitwy za zmarłych. Może łatwiej nam o tym pamiętać, kiedy idziemy na cmentarz samotnie, w jakiś powszedni dzień. Powinniśmy jednak o taki klimat modlitwy zadbać zwłaszcza w dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Obyśmy w tym roku, wracając z cmentarza, nie stwierdzili nagle, że spotkaliśmy się z rodziną, przyozdobiliśmy groby, pospacerowaliśmy po cmentarzu, a zabrakło w tym wszystkim modlitwy do Boga. Ci, którzy odeszli, jeśli w ogóle jeszcze czegoś potrzebują, to bliskości i przebywania z Bogiem!

WIADOMOŚCI

 W sobotę, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszym kościele: o godz. 7.00, 9.00, 10.30, i 18.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 12.00 i 16.00. Na cmentarzu komunalnym Msze św. o godz. 10.00 i 14.00. Na cmentarzu parafialnym morzysławskim Msza św. będzie o godz. 12.00, a na cmentarzu w Starym Koninie o godz. 13.00. Zachęcamy w Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny do spowiedzi i Komunii św. w intencji zmarłych. Na cmentarzu komunalnym i parafialnym morzysławskim kapłani naszej parafii będą przyjmować wypominki w Uroczystość Wszyskich Świętych.

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA
WIADOMOŚCI

 W niedzielę, Dzień Zaduszny. Msze św. w naszym kościele jak w każdą niedzielę. O godz. 17.30 Nabożeństwo połączone z wypominkami naszych bliskich zmarłych; a w szczególności, tych, którzy odeszli w tym roku do wieczności, od Wszystkich Świętych ubiegłego roku do dziś. Na to nabożeństwo i Mszę św wieczorową zapraszamy rodziny tych zmarłych. Przez cały tydzień o godz. 17.30 będzie modlitwa różańcowa połączona z wypominkami. We Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny oraz w Oktawie możemy zyskać odpust zupełny, ofiarowując za kogoś ze zmarłych. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, pragnienie poprawy życia oraz modlitwa w intencji Kościoła i nawiedzenie cmentarza.

Kromka Słowa Bożego
Cz@t ze Słowem

„Uroczystość Wszystkich Świętych często mylona jest z uroczystościami ku czci zmarłych, ale to są dwa różne święta. Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada jest obchodzona w Kościele jako pamiątka tych, którzy są już zbawieni, którzy są z Bogiem w niebie. Jest to czas radości. Natomiast wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (tzw. Zaduszki) jest dniem, kiedy wspominamy tych, którzy jeszcze potrzebują naszej modlitwy i którzy do nieba jeszcze nie weszli” 

Apelujemy do rodziców aby wzięli mocno do swojego serca orędzie Matki Bożej, która wzywa i prosi do odmawiania Różańca świętego. Drodzy Rodzice, niech Wam zależy, aby wszczepiać w serca Waszych dzieci nabożeństwo do matki Bożej Królowej Różańca Świętego. Odmawiajcie z dziećmi różaniec i starajcie się uczestniczyć z Waszymi dziećmi w nabożeństwach różańcowych. Matka Boża na Was czeka.

Nabożeństwo Różańcowe odprawiać się będzie każdego dnia o godz. 17.30 dla dorosłych i młodzieży. Natomiast dla dzieci szkół podstawowych o godz. 16.00, każdego dnia, oprócz soboty i niedzieli.

Od 14 października wprowadzona Msza św. nowennowa we wtorki o godz. 18.00. a i to, ze względu na to, że do końca roku są zajęte wszystkie terminy Mszy św. Na te Msze św. nowennowe będziemy mogli zgłaszać wszystkie swoje intencje, tak za zmarłych jak i za żywych. Wszystkie intencje nowennowe, kartki z intencjami zgłaszamy u siostry w kancelarii gdyż one są wpisywane do specjalnej księgi. 

 Ks. Proboszcz pragnie poinformować parafian, że w dniu 18 listopada o godz. 18.00 będzie gościł w naszej parafii ks. Biskup Ordynariusz, który dokona poświęcenia tabernakulum adoracyjnego w kaplicy dziennej i uroczyście rozpocznie adorację Najświętszego Sakramentu w naszej parafii a wizytacja kanoniczna naszej parafii będzie 2 czerwca 2015 r., w czasie której ks. Proboszcz złoży sprawozdanie z całokształtu prac duszpasterskich, jak i z życia parafii za okres swego proboszczowania, gdyż jak wiecie, z dniem 30 czerwca przechodzi na emeryturę.

KONTAKTJEŻELI MASZ UWAGI LUB PROPOZYCJE CO DO ZAWARTOŚCI , WYGLĄDU STRONY- PROSZĘ O KONTAKT.
POGODA
MIŁEGO DNIA
WIADOMOŚCI

Parafia św. Wojciecha w Koninie zaprasza w piątek, sobotę i niedzielę ( 7,8, 9 listopada ) o godz. 1900 już VII Tryptyk Zaduszkowy w hołdzie tym ,którzy poprzedzili nas w drodze do Domu Ojca. Wykonawcami będą znakomici artyści: w piątek : Kwartet Dżipsi Sling , w sobotę: Grażyna Łobaszewska z zespołem a w niedzielę 9.XI – dama polskiej piosenki Irena Santor. Naprawdę warto być.  Wstęp jak zawsze wolny.

 

WIADOMOŚCI

Religijność ma pozytywny wpływ na dzietność rodziny i jej trwałość – mówi KAI prof. Bożena Balcerzak-Paradowska, badaczka polskiej rodziny, dyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Jak dowodzi, tendencja rozpadu rodziny utrwala się w Polsce od kilku dekad, aczkolwiek w ostatnim 10-leciu uległa gwałtownemu przyspieszeniu. Dziś co trzecia rodzina rozwodzi się. Badaczka wykazuje, że najbardziej spójne rodziny żyją w Polsce południowo-wschodniej, czyli na terenach o najwyższej religijności.

WIADOMOŚCI

Ojciec Święty zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o skuteczną walkę z epidemią wirusa Ebola i ulżenie cierpieniom osób tak ciężko nią doświadczonych a także o modlitwę za osoby, które straciły życie na skutek tej epidemii.

W obliczu zaostrzenia się epidemii wirusa Ebola, pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie tą straszliwą chorobą, która rozprzestrzenia się szczególnie na kontynencie afrykańskim, zwłaszcza wśród najuboższych grup ludności.

WIADOMOŚCI

Życie chrześcijańskie jest "walką" przeciwko diabłu, światu i namiętnościom ciała - powiedział Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Komentując fragment z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan (Ef 6,10-20) papież podkreślił, że diabeł istnieje, a my "musimy z nim walczyć" uzbroiwszy się w prawdę.


Franciszek skoncentrował swoją homilię na słowach św. Pawła, który zwracając się do Efezjan, mówił o życiu chrześcijańskim, posługując się językiem militarnym. Trzeba bowiem bronić życia w Bogu, trzeba wojować, aby się ono rozwijało.

.
                                   


Od momentu kiedy codziennie rano rozmawiam z Bogiem i powierzam MU nadchodzący dzień wszystko zaczyna się "lepiej" układać !

Czy wierzysz, że Bóg ma dla ciebie lepszy plan niż ty sam jesteś w stanie wymyślić ? Nie wierzysz ? Masz wątpliwości ? Zapytaj Jezusa (tak jak pytasz kogoś , kto stoi przed tobą ) co z nadchodzącym dniem, opowiedz MU o swoich problemach i wątpliwościach, poleć mu osoby, które spotkasz i wszystko to czym się martwisz!
Wtedy zobaczysz i odczujesz w swoim życiu to , że dla Boga nie ma nic niemożliwego.


Promowanie świętości to także promowanie wartości społecznych, a wrażliwość na świętość to "ekologia ducha" - uważa ks. prof. Marek Chmielewski z KUL. Podkreśla, że dzień Wszystkich Świętych ma być radosny, a gdy zapominamy o radości świętych, to i modlitwa za zmarłych traci sens.


Jak przypomina ks. Chmielewski, świętość powinna być celem wszystkich działań duszpasterskich Kościoła, ale też każdy chrześcijanin jest zobowiązany do dążenia do świętości.

Wyzwaniem stojącym przed katolikami i starokatolikami jest trwanie w merytorycznym dialogu teologicznym i dalsze wspólne pielgrzymowanie w najgłębszym duchu nawrócenia - powiedział Ojciec Święty przyjmując Międzynarodową Konferencję Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej.


Papież zaznaczył, że w roku bieżącym mija 50 lat od ogłoszenia na Soborze Watykańskim II Dekretu o ekumenizmie "Unitatis redintegratio", który zapoczątkował nową epokę w dialogu ekumenicznym i wyraził trwałe zaangażowanie Kościoła katolickiego w dążenie do jedności uczniów Chrystusa.

8 grudnia w Krakowie rozpocznie się proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi, jezuity, znanego szczególnie z Kazań Sejmowych. Odpowiednią zgodę wydali watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Ks. Piotrowi Skardze przysługuje zatem tytuł „sługi Bożego”.

Jak podkreślił Prymas Polski, proces beatyfikacyjny będzie z pewnością okazją, by przypomnieć postać tego gorliwego krzewiciela Słowa Bożego.

"Obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji nie mogą pomijać 50 lat dialogu między Kościołem rzymskokatolickim i luterańskim" - opinię taką wyraził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch. Wziął on udział w Rzymie w dyskusji okrągłego stołu nt. ekumenicznego wymiaru jubileuszu Reformacji, jaki będzie obchodzony w 2017 r.


Kardynał podkreślił, że refleksja nad znaczeniem jubileuszu ważna jest także dla katolików. - W przeszłości, na przykład, data 31 października - dzień, w którym w 1517 r. Luter ogłosił 95 tez przeciwko odpustom - była używana i rozumiana jako antykatolicka.

NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ                                        NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.

 
 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego