PARAFIA NMP KONIN

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI w KONINIE
Idź do spisu treści

Menu główne:

 
 „Bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Gromadzimy się na celebracji zbawczych wydarzeń Jezusa Chrystusa, który jest fundamentem Kościoła Bożego. Nasz Nauczyciel z Nazaretu wzywa każdego człowieka do przemiany i nawrócenia swoich serc, bo przyjście Pana i Jego królestwa jest już bliskie. Prośmy Boga Trójjedynego, aby wszyscy chrześcijanie , którzy zostali „przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" połączyli się w jednym domu, gdzie słucha się Słowa Bożego i łamie się Chleb.
SOBOTA

31 STYCZNIA 2015

III Tydzień Okresu Zwykłego 

EWANGELIA   Mk 4, 35-41 
ZOBACZ PEŁNY TEKST LITURGII SŁOWA

św. Jana Bosko, prezbitera


 W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu Kościół przeżywa wspomnienie:  w sobotę – św. Jana Bosko.Jan Melchior Bosko, wł. Giovanni Melchiorre Bosco (ur. 16 sierpnia 1815 roku w Becchi, zm. 31 stycznia 1888 roku w Turynie) – duchowny włoski, prezbiter, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek oraz Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, twórca Rodziny Salezjańskiej, tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego. Nazywany jest „Ojcem i Nauczycielem Młodzieży”.
Święty Jan Bosko został beatyfikowany 2 czerwca 1929 i kanonizowany 1 kwietnia 1934 przez Piusa XI. Kanonizowany został w dzień Wielkanocy, który to dzień sprawił, że „Rzym był naprawdę salezjański”.
Maryjo, Matko nadziei,
bądź z nami na naszych drogach!
Naucz nas głosić Boga żywego;
pomóż nam dawać świadectwo Jezusowi,
jedynemu Zbawcy;
spraw, byśmy służyli bliźniemu,
otwierali się na potrzebujących,
wprowadzali pokój,
z zapałem budowali świat bardziej sprawiedliwy;
wstawiaj się za nami,
którzy działamy w historii,
pewni, że plan Ojca się wypełni.

Jutrzenko nowego świata,
okaż się Matką nadziei i czuwaj nad nami!
Czuwaj nad Kościołem w Europie:
niech będzie odzwierciedleniem Ewangelii;
niech będzie autentycznym miejscem komunii;
niech żyje swoją misją głoszenia, celebracji i służby
Ewangelii nadziei dla pokoju i radości wszystkich.

Królowo pokoju,
strzeż ludzkości trzeciego tysiąclecia!
czuwaj nad wszystkimi chrześcijanami:
niech ufnie zdążają drogą jedności
jako zaczyn zgody na kontynencie.
Czuwaj nad młodzieżą,
nadzieją przyszłego świata;
niech wielkodusznie odpowiada na wezwanie Jezusa.
Czuwaj nad ludźmi odpowiedzialnymi
za narody:
niech podejmują budowanie wspólnego domu,
w którym szanować się będzie godność i prawa każdego.

Maryjo, daj nam Jezusa!
Spraw, abyśmy za Nim szli i kochali Go!
On jest nadzieją Kościoła, Europy i ludzkości.
On żyje z nami, pośród nas, w swoim Kościele!

Z Tobą mówimy:
„Przyjdź, Panie Jezu!” (Ap 22.20).
Niech nadzieja chwały wlana przez Niego w nasze serca
przynosi owoce sprawiedliwości i pokoju!

KALENDARZ
MSZE ŚWIĘTE

DNI 

POWSZEDNIE:
6.30
7.00
18.00
MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELE I ŚWIĘTA:
7.00
9.00-
dla młodzieży
10.30-
z udziałem dzieci

12.00- suma
16.00-
zawieszona w okresie wakacyjnym
18.00


CYTAT DNIAPowiedzieli do Niego: Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy? On wstał (…) i rzekł do jeziora: Milcz, ucisz się. 


[Mk 4,38-39] 

     

Sobota 31 Stycznia 2015 r.
 
Czytania na każdy dzień

Żywe jest słowo Boże i skuteczne, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

(Mk 4,35-41)
Przez cały dzień Jezus nauczał w przypowieściach. Gdy zapadł wieczór owego dnia, rzekł do nich: Przeprawmy się na drugą stronę. Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim. Naraz zerwał się gwałtowny wicher. Fale biły w łódź, tak że łódź już się napełniała. On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy? On wstał, rozkazał wichrowi i rzekł do jeziora: Milcz, ucisz się! Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza. Wtedy rzekł do nich: Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary? Oni zlękli się bardzo i mówili jeden do drugiego: Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?

Brak zaufania wobec mocy Pana Boga rodzi w nas lęk, a potem złość i zgorzknienie. Św. Jan Bosko (1815-1888), niezwykły, charyzmatyczny opiekun młodzieży, szybko pojął, że najwięcej zdziała, naśladując dobroć, łagodność i radość Pana Jezusa. Z powodu swego zapału i optymizmu uznawany przez wielu za szaleńca, dokonał naprawdę rzeczy szalonej: dał dom, wychowanie i przyjaźń wielkiej rzeszy dzieci i młodzieży z całego Turynu i okolic, prowadząc je do świętości.

PRASAZachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, a w szczególności „Przewodnik Katolicki” z naszym diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży”.CYTATY - JAN PAWEŁ II

POMÓŻ RATOWAĆ KLASZTOR W OSTRZESZOWIE !!!

Ratuj z nami
Pobernardyński Zespół klasztorny w Ostrzeszowie

Dostępne na stronie:
 
Klasztor w Ostrzeszowie
0000309499

Wypełnij PIT i przekaż 1% swoich dochodów na ratowanie klasztoru w Ostrzeszowie.

W świecie wiary
„Wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy” (Hbr 11,1).

Autor Listu do Hebrajczyków wprowadza nas w bogaty świat wiary: definiuje wiarę, pokazuje jej znaczenie w oczach Boga oraz ukazuje jej znaczenie na przykładzie historii patriarchów: Abrahama, Izaaka i Jakuba, których wiara poddawana byłą próbie, jak i adresatów Listu. Warto dostrzec w wierze zarówno nadzieję, jak i przekonanie o tym, co niewidzialne. Wierzyć oznacza trzymać się Tego, który jest niewidzialny, tak jakby się Go widziało. I poszukiwać Go całym sercem.

O ile dla człowieka w patrzeniu na innych liczy się wygląd, pochodzenie, stan posiadania, o tyle o formacie człowieka w oczach Bożych decyduje jego wiara. To ona sprawia, że człowiek uzyskuje tytuł do nagrody za poszukiwanie Boga, sprowadza błogosławieństwo na realizujących konkretne uczynki, jak św. Jan Bosko (1815-1888), patron dzisiejszego dnia, który zaopiekował się i wychował wielką rzeszę dzieci i młodzieży z Turynu i okolic. A co najważniejsze, wiara sprawia, że Bóg nie wstydzi się przyznać do tego, kto wierzy.

Czytania mszalne rozważa ks. Leszek Smoliński

BIBLIA
PARAFIA NMP w KONINIE
MARYJO KRÓLOWO POLSKI-JESTEM-PAMIĘTAM-CZUWAM
KATECHIZM
 
WIADOMOŚCI
26. międzynarodowa konferencja naczelnych kapelanów wojskowych odbędzie się w Amsterdamie w dniach 2-6 lutego. Jej tematem ma być „Duszpasterstwo wojskowe i pluralizm w zmieniającym się społeczeństwie”. Polskę będzie reprezentował biskup polowy Józef Guzdek oraz ks. Jan Dohnalik, kanclerz kurii polowej.

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA
WIADOMOŚCI

Współcześni Samarytanie, a więc ci, którymi pogardzamy, bo wyznają inną religię, inaczej myślą i mówią innymi językami, znajdują się za murem tej świątyni, za drzwiami mego mieszkania – powiedział prawosławny kapłan ks. Doroteusz Sawicki. Wygłosił on kazanie podczas nieszporów w warszawskim kościele św. Marcina 29 stycznia. Nabożeństwo to i następująca po nim Msza św., której przewodniczył emerytowany biskup włocławski Bronisław Dembowski, tradycyjnie kończy w stolicy styczniowy „karnawał ekumeniczny”, czyli cykl nabożeństw w intencji jedności chrześcijan.

W drugim tygodniu ferii siostry zapraszają młodzież na rekolekcje do Ostrzeszowa. Szczegóły w gablocie.

 W środę spotkanie Kręgu Biblijnego.

 Zachęcamy do adoracji Najśw. Sakramentu od poniedziałku do soboty włącznie w godz. Od 15.00 do 18.00. Informujemy, że w niedziele adoracji Najśw. Sakramentu nie będzie.
Wielkie przedsięwzięcie z jednej strony, a z drugiej - ogromna szansa na promocję Warszawy i miast podwarszawskich. O "Dniach w diecezjach" przed ŚDM 2016 kard. Kazimierz Nycz rozmawiał z samorządowcami.
 W pierwszym tygodniu ferii zimowych przy naszej parafii, jak w latach ubiegłych, będą Ferie z Bogiem dla dzieci. Zajęcia odbywać się będą od 16 do 20 lutego włącznie w godz. od 10.00 do 14.00 w auli przy kościele. Serdecznie prosimy rodziców o zgłaszanie dzieci. Karty zgłoszeń można pobierać u sióstr, u pań katechetek w szkole, w zakrystii lub w kancelarii. W piątek, 6 lutego o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie animatorów Ferii z Bogiem.
Organizujemy pielgrzymkę na Białoruś do bł. Sióstr Nazaretanek z Nowogródka. Szczegóły w gablocie.

Spotkań przygotowujących do sakramentu bierzmowania w miesiącu styczniu nie ma.

W zakrystii są do nabycia świece dla dzieci pierwszokomunijnych.


Kromka Słowa Bożego
Cz@t ze Słowem
 
Księża i zakonnicy prowadzący na twitterze profil "duchowni on-line" postanowili z okazji Dnia Życia Konsekrowanego przeprowadzić 2 lutego jednodniowe "Targi Zakonne". Tego dnia w sieci społecznościowej mają pojawiać się zdjęcia osób i wspólnot zakonnych prowadzących swoje profile w tym serwisie społecznościowym.

Po prawie 130 latach zostanie wznowiony „Zbiór pieśni nabożnych do użytku domowego i kościelnego” zwany „Śpiewnikiem Pelplińskim”. Wydany w 1871 r. zbiór zawiera większość skodyfikowanych pieśni polskich. O wznowienie wyjątkowej księgi starają miłośnicy polskiej kultury tradycyjnej i wydawnictwo „Bernardinum”.

„Błogosławiony 5. lutego chleb chronić ma nas przed ogniem. Jest także zabierany w podróż, aby ułatwić rozłąkę, ponieważ tęsknota za domem, niczym ogień, pali serca i św. Agata ma pomóc ten ogień ugasić” – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Joachim Kobienia, liturgista i sekretarz biskupa opolskiego.

W Dziecięcym Kanale Telewizji Polskiej TVP ABC można od dziś oglądać filmy o najbardziej znanych polskich świętych i błogosławionych. Seria nosi tytuł "Aureola - od Stanisława do Karola".

- Filmy zostały zrealizowane przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej «Promyczek» z Nowego Sącza i TVP Kraków - mówi dyrektor Wydawnictwa "Promyczek".

 
KONTAKTJEŻELI MASZ UWAGI LUB PROPOZYCJE CO DO ZAWARTOŚCI , WYGLĄDU STRONY- PROSZĘ O KONTAKT.


  

POGODA
MIŁEGO DNIA
 
2 lutego o godz. 15.45 w Bazylice Franciszkanów w Krakowie spotkają się na wspólnej modlitwie osoby konsekrowane - zakonnice, zakonnicy, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane oraz członkowie instytutów świeckich.

Po uroczystych Nieszporach ulicami Franciszkańską i Grodzką przejdą w procesji ze świecami w dłoniach do pojezuickiego kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła. Tam wezwą udział w Eucharystii, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Konwencja pod pozorem przeciwdziałania przemocy zmierza do zmiany naszej kultury, tradycji, relacji małżeńskich i rodzinnych - przypominają organizacje prorodzinne zrzeszone w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w proteście przeciwko dalszym pracom nad ratyfikacją konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.

Apelują też do "osób i organizacji przeciwnym rewolucji kulturowej opartej na ideologii gender" o spotkania z posłami na ten temat oraz o modlitwę w intencji ochrony małżeństwa i rodziny.

W najbliższą środę lub czwartek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad przyjęciem przez Polskę zideologizowanej Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Ludzie Kościoła w Polsce - biskupi i świeccy - od samego początku dyskusji nad Konwencją odnosili się do niej krytycznie. Dlaczego?

Argumentowali, że dokument nie przyniesie pozytywnych rozwiązań, ugodzi natomiast w rodziny i podważy wartości, na których zbudowana jest nasza cywilizacja.

Dzień Życia Konsekrowanego – zapowiedź

Dzień Życia Konsekrowanego przypada w Kościele katolickim 2 lutego. W diecezji włocławskiej główne uroczystości zaplanowano tego dnia w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie pasterz diecezji, bp Wiesław Alojzy Mering.

Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego ma szczególny wymiar, gdyż dekretem papieża Franciszka cały rok 2015 został poświęcony życiu konsekrowanemu.

Diecezja włocławska Konferencja Episkopatu Polski Przewodnik Katolicki Sanktuarium Maryjne w Licheniu Portal mateusz.pl Portal katolik.pl Katolicka Agencja Informacyjna

NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ                                        NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.

 
 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego