PARAFIA NMP KONIN

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI w KONINIE
Idź do spisu treści

Menu główne:

INFORMACJE

Wszechmogący, wieczny Boże, Twoja hojność przewyższa zasługi i pragnienia modlących się do Ciebie; okaż nam swoje miłosierdzie, odpuść grzechy, które niepokoją nasze sumienia, i udziel nam również tego, o co nie ośmielamy się prosić. Przez naszego Pana…

INFORMACJE

Można już zgłaszać wypominki roczne jak i na oktawę Wszystkich Świętych. W kruchcie bocznej Kościoła jak i na stoliku za ławkami są wyłożone druki na wypominki jednorazowe, w które można się zaopatrzyć.

KALENDARZ
trwa inicjalizacja..mdm
MSZE ŚWIĘTE

DNI POWSZEDNIE:
6.30
7.00
18.00
MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELE I ŚWIĘTA:
7.00
9.00-
dla młodzieży
10.30-
z udziałem dzieci

12.00- suma
16.00-
zawieszona w okresie wakacyjnym
18.00


CYTAT DNIA

Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?

[Łk 12,20]      
     

Poniedziałek 20 Października 2014 r.
Czytania na każdy dzień

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem. Lecz On mu odpowiedział: Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami? Powiedział też do nich: Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia. I opowiedział im przypowieść: Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował? Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem.

Św. Jan Kanty (1390-1473), kapłan i profesor Akademii Krakowskiej, zgłębiał wiedzę filozoficzną i teologiczną nie po to, by czerpać z niej przyziemne zyski. W wiedzy ludzkiej odkrywał mądrość najwyższą i tak jej używał, aby uwielbić nią Boga. Każdą pracę ofiarowywał Bogu, rozpoczynając ją „w imię Boże”, a kończył, dziękując Bogu i Mace Bożej. Umiłowanie mądrości uwrażliwiło go na miłość do ludzi. Tradycja przekazała piękne przykłady troski, jaką okazywał bliźnim. Jan Kanty bowiem głęboko wierzył, że w każdym biedaku przychodzi do nas sam Chrystus.KLIKNIJ TEN LINK
PRASA

Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, a w szczególności „Przewodnik Katolicki” z naszym diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży”.


Są do nabycia kalendarze oraz broszurki poświęcone bł. Ks. Jerzemu Popiełuszce z okazji 30 rocznicy męczeńskiej śmierci.


CYTATY - JAN PAWEŁ II

INFORMACJE

W tym tygodniu w liturgii przeżywać będziemy wspomnienia: w poniedziałek – św. Jana Kantego, we wtorek  bł. Jakuba Strzemię, w środę św. Jana Pawła II.

Urodził się 24 czerwca 1390 r w Kętach, miasteczku u podnóża Beskidu Małego, ok. 30 km od Oświęcimia. Ojciec świętego, Stanisław Wacięga był zamożnym mieszkańcem Żywca, a nawet tego miasta burmistrzem.Święty Jan Kanty był studentem Wydziału Filozoficznego Akademii Krakowskiej, który ukończył w roku 1418 tytułem magistra artium, czyli doktora nauk wyzwolonych. Okres lat 1418 - 1421 nie jest udokumentowany. Zapewne przygotowywał się wówczas do święceń kapłańskich. W roku 1421 objął szkołę klasztorną w Miechowie. Tam wolny czas spędzał na przepisywaniu rękopisów, które były mu potrzebne do wykładów. Pełnił również obowiązek kaznodziei. Interesował się muzyką, gdyż odnaleziono drobne fragmenty zapisów pieśni dwugłosowych, skreślone jego ręką. Pobyt św. Jana w Miechowie zrodził zapewne legendę, że Święty pielgrzymował do Bożego Grobu w Jerozolimie, chociaż na to nie ma żadnego dowodu.W roku 1429 powrócił powtórnie do Krakowa, aby objąć wykłady na Wydziale Filozoficznym Akademii Krakowskiej. Wykładał logikę, fizykę, ekonomię Arystotelesa. Dwukrotnie pełnił funkcję dziekana wydziału. Mając 40 lat rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym. Podjął się tych studiów dodatkowych z potrzeby serca, celem poszerzenia swej wiedzy o Panu Bogu. Po uzyskaniu bakalaureatu z teologii (dzisiejszy stopień magistra), otrzymał kantorię przy kościele św. Floriana w Krakowie i probostwo w Olkuszu (1439). Po uzyskaniu stopnia magistra (dzisiejszy doktorat) z teologii św. Jan Kanty do końca życia oddał się wykładom na Wydziale Teologicznym.Przyjmując zatem współczesną nomenklaturę, musimy uznać św. Jana Kantego za najbardziej wykształconego wśród świętych i błogosławionych polskich - miał bowiem dwa doktoraty: z filozofii i teologii. Po nim dopiero św. Maksymilian Kolbe osiągnął podobny sukces. Ostatnie 20 lat życia nie zostało udokumentowane. Żywoty podają, że odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej oraz 5 razy pielgrzymował do Rzymu. Prawdopodobnie wziął udział w pielgrzymce jubileuszowej do Rzymu, z okazji roku świętego, 1450.
Historycznie pewną jest data jego zgonu - 24 grudnia 1473 roku.

 
 
INFORMACJE

W 97 krajach świata pracuje 2015 polskich misjonarzy - 1022 zakonników, 639 sióstr, 304 księży diecezjalnych i 50 osób świeckich. Zadania zbliżone do misji w sensie ścisłym wykonuje też ok. 1250 polskich księży, zakonników, zakonnic i świeckich na Wschodzie.

 
PARAFIA NMP w KONINIE
MARYJO KRÓLOWO POLSKI-JESTEM-PAMIĘTAM-CZUWAM
INFORMACJE

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania: kl. III w piątek godz. 17. 00
Klasy pierwsze: grupa ks. Rafała w poniedziałek o godz. 17.00
        Grupa p. Józefa w poniedziałek o godz. 17.00     

 

              Jezus poleca nam odmawiać codziennie te trzy modlitwy:

Nowenna zawierzenia Najświętszemu Sercu Jezusa

O, Panie, Jezu Chryste, Twojemu Najświętszemu Sercu powierzam tę intencję (...). Spójrz tylko na mnie i uczyń to, do czego skłania Cię Twoje Serce... Niech Twoje Najświętsze Serce zadecyduje... Liczę na Nie... Pokładam w Nim ufność... Rzucam się w Jego Miłosierdzie. Panie Jezu, Ty mnie nie zawiedziesz. Najświętsze Serce Jezusa, ufam Tobie. Najświętsze Serce Jezusa, wierzę w Twoją Miłość do mnie. Najświętsze Serce Jezusa, przyjdź Królestwo Twoje. O, Najświętsze Serce Jezusa, proszę o wiele łask, lecz najbardziej żarliwie błagam o tę. Weź ją, umieść w Twoim Najświętszym Sercu. Kiedy Ojciec Przedwieczny zobaczy ją pokrytą Twą Drogocenną Krwią, nie odrzuci jej. Nie będzie to już moja prośba, ale Twoja, o Jezu. O, Najświętsze Serce Jezusa, pokładam ufność w Tobie. Niech nigdy nie doznam zawodu. Amen.

Modlitwa–egzorcyzm Leona XIII do Świętego Michała

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, bądź naszą obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy. A Ty, wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Modlitwa św. Bernarda

Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen.

WIADOMOŚCI

W dniu 24 października /w piątek/ godz. 9.00 do 13.40 w Auli Wyższej Szkoły Zawodowej, przy ul Popiełuszki 4 odbędzie się konferencja dotycząca bezpieczeństwa osób starszych. Wszystkich mieszkańców naszego miasta zaprasza na spotkanie Komenda Miejskiej Policji w Koninie.

Modlitwa miła Bogu to taka, która wypływa z czystej intencji. To nie jest modlitwa na pokaz - by ludzie widzieli i podziwiali. Prawdziwa modlitwa ma być ukierunkowana tylko ku Ojcu.
MODLITWA SERCA
WIADOMOŚCI

Od 14 października wprowadzona Msza św. nowennowa we wtorki o godz. 18.00. a i to, ze względu na to, że do końca roku są zajęte wszystkie terminy Mszy św. Na te Msze św. nowennowe będziemy mogli zgłaszać wszystkie swoje intencje, tak za zmarłych jak i za żywych. Wszystkie intencje nowennowe, kartki z intencjami zgłaszamy u siostry w kancelarii gdyż one są wpisywane do specjalnej księgi.

Kromka Słowa Bożego
Cz@t ze Słowem

Parafia św. Wojciecha zaprasza w niedzielę 26 października o godz.18.00 na Mszę św. o Trzeźwość Narodu i w Rodzinach . Przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel – Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości, a o 19.00 odbędzie się koncert byłego wokalisty zespołu „Turbo” Grzegorza Kupczyka i gitarzysty Jana Musielaka.

W niedzielę 26 października o godz. 17.00 w parafii św. Maksymiliana zostanie przedstawiona sztuka o życiu i męczeństwie św. Maksymiliana.

Apelujemy do rodziców aby wzięli mocno do swojego serca orędzie Matki Bożej, która wzywa i prosi do odmawiania Różańca świętego. Drodzy Rodzice, niech Wam zależy, aby wszczepiać w serca Waszych dzieci nabożeństwo do matki Bożej Królowej Różańca Świętego. Odmawiajcie z dziećmi różaniec i starajcie się uczestniczyć z Waszymi dziećmi w nabożeństwach różańcowych. Matka Boża na Was czeka.


„Wszyscy uczniowie Pana są powołani do pielęgnowania radości ewangelizacji”. Przypomina o tym papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny, obchodzony 19 października. Dzień ten ustanowił w 1926 Pius XI.

Paweł VI to kolejny papież XX wieku, wyniesiony do chwały ołtarzy – po świętych Piusie X, Janie XXIII i Janie Pawle II. Jego 15-letni pontyfikat z wielu powodów można uznać za przełomowy, przypadł bowiem na czasy Soboru Watykańskiego II, w którego przeprowadzeniu brał najbardziej bezpośredni i osobisty udział, a także na liczne napięcia międzynarodowe i w samym Kościele. Paweł VI będzie 90 papieżem wyniesionym na ołtarze. Oprócz 80 świętych jest 10 błogosławionych biskupów Rzymu spośród 264, jakich miał Kościół katolicki.

KONTAKTJEŻELI MASZ UWAGI LUB PROPOZYCJE CO DO ZAWARTOŚCI , WYGLĄDU STRONY- PROSZĘ O KONTAKT.
POGODA
MIŁEGO DNIA
WIADOMOŚCI

W Sanktuarium Męczeństwa Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku 18 października obchodzono 30 rocznicę męczeńskiej śmierci Kapłana-Męczennika. O godz. 14 na szczycie włocławskiej tamy miała miejsce modlitwa do bł. ks. Jerzego, którą poprowadził ks. bp Wiesław Mering, a po godz. 15 Biskup Włocławski przewodniczył uroczystej Mszy świętej, transmitowanej przez TV Trwam.

WIADOMOŚCI

W orędziu synodu biskupów na temat rodziny podkreślono, że Kościół musi być otwarty i nie może nikogo wykluczać. Nie zajęto natomiast żadnego stanowiska wobec omawianej kwestii dopuszczenia do komunii osób rozwiedzionych będących w nowych związkach.


WIADOMOŚCI

Miesiąc październik, to miesiąc modlitwy różańcowej. Zachęcamy do wspólnego odmawiania różańca. Nabożeństwo Różańcowe odprawiać się będzie każdego dnia o godz. 17.30 dla dorosłych i młodzieży. Natomiast dla dzieci szkół podstawowych o godz. 16.00, każdego dnia, oprócz soboty i niedzieli.

W zakrystii są do nabycia różańce dla dzieci pierwszokomunijnych. Cena 10 zł.

WIADOMOŚCI

W środę, 22 października przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Będą to pierwsze uroczystości po kanonizacji Papieża Polaka. Z tej okazji w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie Łagiewnikach odbędą się uroczystości odpustowe. W ramach obchodów zaplanowano m.in. nabożeństwa dziękczynne za kanonizację, koncerty i program interaktywny dla najmłodszych.

.
                                   


Od momentu kiedy codziennie rano rozmawiam z Bogiem i powierzam MU nadchodzący dzień wszystko zaczyna się "lepiej" układać !

Czy wierzysz, że Bóg ma dla ciebie lepszy plan niż ty sam jesteś w stanie wymyślić ? Nie wierzysz ? Masz wątpliwości ? Zapytaj Jezusa (tak jak pytasz kogoś , kto stoi przed tobą ) co z nadchodzącym dniem, opowiedz MU o swoich problemach i wątpliwościach, poleć mu osoby, które spotkasz i wszystko to czym się martwisz!
Wtedy zobaczysz i odczujesz w swoim życiu to , że dla Boga nie ma nic niemożliwego.


Z udziałem dziesiątków tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie, papież Franciszek beatyfikował Pawła VI. "Dziękujemy nasz drogi i umiłowany papieżu Pawle VI! Dziękujemy za Twoje pokorne i prorocze świadectwo miłości do Chrystusa i Jego Kościoła!" - powiedział w homilii Ojciec Święty. Uroczysta Msza św. beatyfikacyjna uwieńczyła również III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat rodziny. W beatyfikacji wziął udział papież-senior Benedykt XVI, który jest jednym z trzech żyjących kardynałów kreowanych przez Pawła VI.

Przyjęty wczoraj na zakończenie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów dokument - "Relatio Synodi" - poświęca sporo miejsca sprawom osób żyjących w separacji, rozwiedzionych, które wstąpiły w nowe związki małżeńskie lub nie, przypominając niezmienne nauczanie Kościoła na ten temat. Jednocześnie ojcowie Synodu zaapelowali w nim o nowe podejście i większe rozróżnienie między sytuacjami, w jakich znajdują się te osoby. Dokument przypomina też tradycyjny stosunek Kościoła do osób o skłonnościach homoseksualnych, podkreślając, że należy im się szacunek a zarazem wykluczając możliwość uznania związków między nimi za małżeństwa.

Nad tym, jaką formę powinno przyjąć dzisiejsze duszpasterstwo powołań w Polsce zastanawiają się na Jasnej Górze tzw. referenci powołań, reprezentujący seminaria diecezjalne i zakonne, żeńskie zgromadzenia i świeckie instytuty życia konsekrowanego. Odpowiedzialni za duszpasterstwo powołań zauważają, że ich celem nie jest szukanie osób do kapłaństwa czy zakonu, ale pomoc w odnalezieniu, zwłaszcza przez młodych, ich drogi życiowej.

Abp Wacław Depo w wywiadzie dla „Niedzieli” poinformował, że „Częstochowa z Jasną Górą stanie się miejscem szczególnego spotkania z papieżem Franciszkiem”.

Dotychczas Stolica Apostolska oficjalnie potwierdziła, że w 2016 r. Ojciec Święty weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

„Pragnę przekazać radosną nowinę, którą podzielił się ze mną nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Powiedział, że Częstochowa została wpisana w program papieskiej pielgrzymki do Polski w 2016 r.” – powiedział na łamach częstochowskiego tygodnika abp Depo

NIECH CIĘ PAN BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE, NIECHAJ PAN DAJE POKÓJ CI, ON MIŁOŚCIĄ                                        NAPEŁNIA SERCE TWE, ZAWSZE Z TOBĄ JEST.

 
 
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego