SZKOŁA DLA RODZICÓW - NMP Konin

Idź do spisu treści

Menu główne:

GRUPY

                                               
SZKOŁA
dla Rodziców i Wychowawców


Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.

Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi:
"Wychowywać to kochać i wymagać".
Kontakt:
numerem telefonu: 663 667 124
lub mailowo:
danczaki@wp.pl


Refleksje uczestników Szkoły dla Rodziców

Choć nie jestem rodzicem, udział w warsztatach Szkoły dla Rodziców wspominam bardzo miło. Było profesjonalnie, ale zabawnie. Poznałem wielu interesujących ludzi, którzy na co dzień zmagali się z różnymi problemami związanymi z wychowywaniem dzieci. Słuchałem i notowałem pilnie ich uwagi. Dzięki nim wiem jak powinienem postępować, by wychowywanie dziecka było dla mnie fascynującą przygodą, a nie "wojną domową". Zachęcam wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w warsztatach, bo ten jeden wieczór w tygodniu spędzony poza domem to żadne poświęcenie, tylko czysta przyjemność.
/Michał/

Warsztaty dla Rodziców i wychowawców to bardzo fajne, a przede wszystkim przydatne doświadczenie. Jestem nauczycielką języka angielskiego w szkole podstawowej więc kontakt z dziećmi jest nieodzownym elementem mojej pracy. Dzięki tym warsztatom zrozumiałam, że rozmowa o uczuciach sprawia jest równie ważna jak ich okazywanie, krzyk nie jest odpowiednimi narzędziem, które rodzice powinni stosować w momencie gdy dziecko nie chce wykonać polecenia (to właśnie podczas tego kursu przedstawiono nam rożnego rodzaju techniki, które można wykorzystać w kontaktach z dziećmi). Co więcej, warsztaty te nie miały nudnej (jak to zwykle bywa) wykładowej formy, była tak naprawdę zajęciami praktycznymi, które w mojej opinii przyniosły znakomity efekt w moim przypadku. Niejednokrotnie podczas lekcji stosowałam warsztatowe techniki radzenia sobie z dziećmi. Techniki, które przed uczestnictwem w warsztatach nawet nie przyszły mi do głowy, a które pozwoliły mi uniknąć wdawania się w dłuższe dyskusje z uczniami (dlaczego? po co? itp.) oraz pomogły w walce z niesubordynacją wśród uczniów ("ja tego nie zrobię"). Na pewno skorzystam z tych technik również w komunikacji z własnym dzieckiem.
/Karina/

Warsztaty w Szkole dla Rodziców to miejsce, do którego warto przyjść. Z początku niepewnie i nieśmiało, potem coraz odważniej mówi się o swoich problemach, o tym co chce się zmienić w życiu swoim i swojej Rodziny. Sprzyja temu niesamowita atmosfera wzajemnego zaufania i zrozumienia problemów. Warsztaty pomogły mi zrozumieć swoje dzieci. Pokazały jak można rozwiązywać problemy. Zaczęłam zamieniać pragnienia dzieci w fantazję. Uczę się akceptować i szanować ich uczucia. Chwalę bez oceniania. Czy zawsze się udaje? Nie zawsze. Popełniam jeszcze wiele, wiele błędów ... ale najważniejsze, że zrobiłam już coś dla siebie i swojej Rodziny. Staram się być rodzicem, które widzi w dziecku małego człowieka z takimi samymi uczuciami, pragnieniami i problemami jakie mam ja sama. Hasła z warsztatów towarzyszą mi w życiu codziennym, bowiem powiesiłam je w kuchni na lodówce. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w warsztatach w Szkole dla Rodziców, naprawdę warto. Brakuje mi tych naszych poniedziałkowych spotkań. Prowadząca i cała grupa była fantastyczna. Pozdrawiam -
Sylwia

Chcę się podzielić tym co dała mi Szkoła dla Rodziców. Zajęcia przygotowane i prowadzone profesjonalnie przez Beatę Dańczak. Osoba prowadząca potrafiła wprowadzić wspaniałą atmosferę w grupie. Nie ukrywam, że wychowanie dzieci jest bardzo trudnym zadaniem, a jestem matką 4 synów, dlatego też z wielką nadzieją i ochotą brałam udział w tych warsztatach. Wiele problemów z jakimi się borykałam udało mi się rozwiązać dzięki metodom przedstawionym w ramach zajęć. Osobom które szukają cennych wskazówek, metod, rozwiązań w relacjach między ludźmi polecam wzięcie udziału w zajęciach.
/Małgorzata /

Na warsztaty Szkoły dla Rodziców na temat "Jak słuchać, żeby dzieci mówiły i jak mówić żeby dzieci słuchały" namówiła mnie moja żona Kasia, z którą to razem wzięliśmy w nich udział. Wiedziałem jedno na pewno, że w komunikacji pomiędzy naszą 4 letnią Hanią i 2 letnią Helenką mam wiele do zrobienia, ale dość sceptycznie odnosiłem się do tej formy edukacji. Warsztaty otworzyły mi jednak oczy na kilka istotnych kwestii:
- po pierwsze uświadomiłem sobie, że dziecko ma takie samo prawo do wyrażania swoich uczuć i emocji jak dorosły, a zaprzeczanie emocjom dziecka buduje mur pomiędzy nim a rodzicem,
- po drugie nauczyłem się nasze córeczki bardziej rozumieć, szczególnie starszą Hanie, (gdyż to ona z racji wieku stawia więcej wyzwań) zwłaszcza to, co przeżywa w danym momencie, kiedy jej zachowania są znacznie odbiegające od moich / naszych oczekiwań,
- po trzecie nauczyłem się skuteczniej zachęcać je do współpracy, w sytuacjach, gdy to ja mam problem, ale one nie,
- uświadomiłem też sobie jak ważne jest zdrowe stawianie granic naszym dzieciom i dbanie także o poszanowanie własnych granic. Wiąże się to z trudem, ale owoce są niewspółmierne do włożonego wysiłku. To bardzo porządkuje relacje a dzieciom daje poczucie bezpieczeństwa,
- sam stanąłem w konfrontacji z prawdą o swoim dzieciństwie i sposobach mojego wychowania, dzięki czemu lepiej zacząłem rozumieć samego siebie a także swoją żonę, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni i gdy przytłacza nas codzienność.
Ten czas Szkoły dla Rodziców ciągle przynosi owoce i pomaga stawiać czoła nowym wyzwaniom wychowawczym. Mam nadzieję, że stajemy się dla naszych córeczek lepszymi rodzicami a dla siebie nawzajem lepszymi małżonkami. Myślę, że nasze dzieci czują się lepiej rozumiane i bardziej kochane, gdyż coraz częściej słyszę ciepłe słowa tulącej się do mnie przy czytaniu bajki na dobranoc Hani "kocham Cię tatusiu". Słowa, dla których warto żyć i inwestować swój czas w wiedzę o wychowaniu dzieci.
/Grzegorz/

Zrozumieć drugiego człowieka i być przez niego zrozumianym - to ogromna tęsknota mego życia. Niejednokrotnie doświadczyłam tego jak trudna jest sztuka porozumienia się. Chcąc dotrzeć do drugiego człowieka bardzo często skupiałam się na tym jak sformułuję to co chcę mu przekazać, dbałam o poprawność treści werbalnych. Na spotkaniach "Szkoła dla Rodziców" zrozumiałam, że tak samo ważne, a niejednokrotnie nawet ważniejsze, jest to jak to zrobię, jakie komunikaty pozawerbalne wysyłam do swego rozmówcy. Kwestia emocji, uczuć i odczuć łatwo pozwala się "zepchnąć" na bok ale tym samym staje się górą lodową wszelkich małych i dużych problemów.
"Szkoła dla Rodziców" to fantastyczna okazja do poznania niewidzialnego świata uczuć zarówno swoich jak i innych - bez względu na to ile mają lat i w jakich relacjach z nimi pozostajemy. To krótko mówiąc świetna lekcja umiejętności nawiązania relacji i komunikacji. A jeśli prowadzi ją tak wspaniała osoba jak Beata Dańczak jest to czas naprawdę miło i owocnie przeżyty w atmosferze otwartości, życzliwości oraz szczerości.
/s. Inga Puchlik/

 
Aktualny czas w Konin:


Szukaj na stronach
LICZNIK ODWIEDZIN
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego