Oddali cześć konińskim Żydom. W 80. rocznicę mordu w lesie rudzickim. - NMP Konin

Idź do spisu treści

Menu główne:

GALERIA
Oddali cześć konińskim Żydom. W 80. rocznicę mordu w lesie rudzickim.

Dzisiaj w lesie rudzickim w 80. rocznicę wydarzeń odbyła się uroczystość upamiętniająca zamordowanych w tym miejscu Żydów przez hitlerowskich okupantów. W ten sposób uczczono także zamordowanych w czasie wojny w całym powiecie konińskim oraz inne ofiary holocaustu. Przed pomnikiem i grobami parlamentarzyści, samorządowcy, uczniowie i mieszkańcy złożyli kwiaty.
Modlitwę za zmarłych odmówili rabin Icchak Rappaport oraz ksiądz prałat Zbigniew Cabański, proboszcz Parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Koninie. Po tym kwiaty pod pomnikiem, a także na grobach ofiar złożyła Irit Yakhne, pełniąca obowiązki ambasadora Izraela w Polsce. Byli także parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy Rudzicy, którzy z ogromnym zaangażowaniem dbają, by ciągle o zamordowanych pamiętano.
Trzeba przypomnieć, że w lesie w Rudzicy zgładzono 1.500 Żydów – kobiet, dzieci i mężczyzn, z gett w Rzgowie i Grodźcu, Konina, Słupcy, Kleczewa i Skulska oraz Zagórowa. Ich ciała były wrzucane do dołu, a następnie przysypywane wapnem. Masowa mogiła istniała od 1941 do 1944 roku, kiedy to Niemcy odgrzebali szczątki z ziemi i spalili je w kilku miejscach, znajdujących się w pobliżu. Przypomina o tym grób, a także dwa obeliski upamiętniające te miejsca, w których w 1944 roku spalono wydobyte z mogił ciała pomordowanych osób.
Warto dodać, że wojnę przeżyło około 200 konińskich Żydów. Jak mówiono podczas uroczystości, do końca 1945 roku do Konina wróciło 46 Żydów, w tym 15 kobiet. Utworzyli oddział Centralnego Komitetu Żydów Polskich. Przestał on istnieć w końcu lat 40. XX w., gdy praktycznie wszyscy wyjechali z miasta.
Druga część uroczystości odbyła się w Muzeum Okręgowym w Gosławicach. Wystąpili tam między innymi artyści z Zagórowa – Daniel Słowiński (katecheta) i Zuzanna Wilczyńska, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Goście obejrzeli wystawę judaiców.
Na uroczystości zaprosili Stanisław Bielik, starosta koniński oraz Andrzej Nowak, wójt gminy Kramsk.

Milena Fabisiak

 
Aktualny czas w Konin:


Szukaj na stronach

LICZNIK ODWIEDZIN

Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego